ІНСТРУКЦІЯ

щодо ведення племінної роботи 

місцевими осередками КСУ, Кінологічним Центром КСУ та 

організаціями кінологічного спрямування, 

з якими у КСУ підписана угода 

про співробітництво та взаємодопомогу

Київ, 2020

       Ця Інструкція щодо ведення племінної роботи місцевими осередками КСУ, Кінологічним Центром КСУ та організаціями кінологічного спрямування, з якими у КСУ підписана угода про співробітництво та взаємодопомогу (далі за текстом – Інструкція) є доповненням до та роз’ясненням Племінного положення Всеукраїнської громадської організації «Кінологічна Спілка України» (далі за текстом – Племінного Положення). 

      Вона розроблена на підставі п.п. 2.1, 2.2 та 3.1 Статуту Всеукраїнської громадської організації «Кінологічна Спілка України» (далі за текстом – Статут КСУ), Статуту Міжнародної Кінологічної Федерації (далі за текстом – МКФ), Основних Положень МКФ, Міжнародних правил племінного розведення МКФ, Міжнародних племінних стратегій МКФ, Циркулярів МКФ та чинного українського законодавства з метою регламентації порядку реєстрації собак в Племінній книзі КСУ та додатку до неї, допуску собак до племінного розведення, умов проведення парувань та їх здійснення, а також оформлення племінної документації місцевими осередками КСУ, Кінологічним Центром КСУ та організаціями кінологічного спрямування, з якими у КСУ підписана угода про співробітництво та взаємодопомогу.

 1. Уся племінна документація від місцевих осередків (заяви, племінні пакети, реєстри, метрики цуценят та ін.) приймаються виключно у друкованому вигляді.

Жодні дописки від руки не допускаються.

Усі племінна документація повинна бути завірена печаткою осередку та підписом керівника осередку.

      2. Повну відповідальність за належне оформлення племінних документів, достовірність інформації, вказаної в них, несе керівник місцевого осередку КСУ.

      3. Відповідальний співробітник осередку, який вповноважений актирувати приплід, зобов’язаний особисто оглянути та перевірити ідентифікацію матері приплоду та усіх цуценят. 

        Категорично заборонено видавати документи про походження цуценятам, які не були оглянуті належним чином. Своїм підписом на племінному пакеті відповідальний співробітник осередку та керівник осередку підтверджують правильність та достовірність внесеної в племінний пакет інформації.

     4. Для оформлення парування із іноземним псом із родоводом країни – члена або контрактного партнера МКФ заводчик зобов’язаний надати копію паспорта власника пса, копію родоводу пса та повністю заповнене направлення на парування із обов’язково вказаними контактами власника пса для перевірки здійснення парування із цією сукою перед внесенням до Бази даних КСУ. 

    У випадку здійснення штучного парування вказуються контакти власника пса та/або власника зразка сперми.

       5. На обробку, передачу та публікацію усієї персональної інформації (особиста інформація членів КСУ, власників собак, заводчиків, учасників племінних заходів, інформація про собак, які їм належать) обов’язково потрібно брати письмовий дозвіл.

       6. Заводчик має право вести племінну діяльність під егідою тільки однієї країни. Тобто, якщо приставка розплідника або племінна сука, яка використовується в племінному розведенні, зареєстрована в Племінній книзі КСУ чи Додатку до неї, то усі собаки цього заводчика повинні бути зареєстровані тільки в Україні.

      7. Заводська приставка додається до імен усіх цуценят, народжених від сук, які належать цьому заводчику (після дати реєстрації назви заводської приставки в МКФ) та які реєструються в Племінній книзі КСУ або Додатку до неї. 

    Заборонено використовувати заводську приставку КСУ-МКФ в кличках цуценят, народжених поза системою КСУ-МКФ та не внесених до Племінної книги КСУ.

        8. До Племінної Книги КСУ можуть бути внесені фізично та клінічно здорові чистопородні собаки порід, визнаних МКФ, народжені в Україні або з коректно оформленими родоводами країн-членів та контрактних партнерів МКФ.

        До Додатку до Племінної книги КСУ можуть бути внесені фізично та клінічно здорові собаки з неповним родоводом порід, визнаних МКФ, або собаки порід, визнаних на національному рівні в України. 

       Актуальний перелік порід, визнаних на національному рівні в Україні, розміщений на сайті КСУ http://uku.com.ua/plem_work/breed_fci/00.html

       Родоводи собак порід, визнаних на національному рівні в Україні, які приймаються на присвоєння українського номеру:

 • Видані країнами-членами та контрактними партнерами МКФ,
 • Видані породними клубами порід поза класифікацією МКФ, якщо ці клуби не входять до складу інших всепородних організації, відмінних від МКФ.

       Якщо в країні існує породний клуб породи поза класифікацією МКФ, визнаний національним клубом-членом або контрактним партнером МКФ, родоводи інших клубів  із цієї ж країни не приймаються.

       9. З 25 квітня 2016 року єдиною організацією, яка має право вести племінну діяльність на території Криму, є Кінологічна Спілка України. 

       Відповідно, родоводи РКФ або будь-якої іншої організації, видані на собак, народжених після цієї дати в Кримі (адреса заводчика), або нащадків таких собак не є легітимними та не приймаються на присвоєння номера КСУ. 

       10. Найвищим пріоритетом племінної діяльності в системі КСУ є здоров’я та благополуччя собак.

       Для уникнення народження хворих собак слід використовувати результати ДНК-тестів на спадкові захворювання. Собаки, які доведено є носіями моногенно рецесивно спадкового важкого захворювання, можуть паруватися виключно із собаками, які, згідно з отриманими та підтвердженими результатами відповідних тестів, не несуть алель тієї ж хвороби.

       Для допуску до племінного розведення племінним собакам різних порід рекомендована наявність сертифікату про проходження тесту на дисплазію кульшового і ліктьового суглобів, сертифікат про ДНК паспорт, сертифікат міжнародного зразка про обстеження колінних суглобів щодо вивиху надколінка (Пателла), затверджений КСУ та ін. ветеринарних обстежень та генетичних досліджень, специфічних для окремої породи.

      Для окремих порід встановлений перелік обов’язкових для допуску до племінного розведення ветеринарних та генетичних досліджень. 

      Перелік порід та досліджень вказаний в додатку №1 до цієї Інструкції.

        11. Такі міжпородні парування та парування міжзростових різновидів можуть бути затверджені Племінною Комісією осередків без звернення до Племінної комісії КСУ:

– Чихуахуа гладкошерстий та довгошерстий ;

– Сенбернар короткошерстий та довгошерстий;

– грифони Бельгійський, Брюсельський та Малий Брабанський між собою в усіх комбінаціях;

– Бельгійські вівчарки – Малінуа, Лакенуа, Тервюрен, Грюнендаль між собою в усіх комбінаціях;

– Такса мініатюрна + Такса кроликова (за умови наявності сертифікату об’єму грудної клітки. Метрики цуценятам видаються за породою матері);

– Пудель той + Пудель мініатюрний (за умови наявності сертифікату зросту. Метрики цуценятам видаються за породою матері);

– Мексиканський голий середній + Мексиканський голий мініатюрний;

– Перуанський голий середній + Перуанський голий мініатюрний.

       12. Парування таких міжпородних та внутрішньо породних різновидів

    КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

  • Дратхаар повністю коричневий + чорний у сивині
  • Німецький Дог Арлекін + Арлекін 
  • Такса гладкошерста + довгошерста+жосткошерста
  • Німецька вівчарка стандартна + Німецька вівчарка довгошерста

Перелік може бути доповнений.

      13. Собака може бути не допущений до племінного розведення та отримати відповідну помітку в родоводі «НЕ ДЛЯ ПЛЕМІННОГО РОЗВЕДЕННЯ» у таких випадках:

        А. За обґрунтованою ініціативою заводчика. У цьому випадку обов’язково необхідно додати до племінного пакету заяву заводчика з проханням обмежити реєстрацію цуценяти із поясненням причини.

        Б. За рішенням Племінної комісії осередку, якщо під час актирування приплоду були виявлені:

– глухота, сліпота;

– альбінізм;

– анатомічні аномалії (заяча губа, заворот/виворот повіка, залом хвоста (окрім порід, стандарт яких це допускає), врослий хвіст, брахідактилія, аномалії у будові кінцівок або інших частин тіла);

– закриті ніздрі, проблеми із диханням;

– підстави для дискваліфікації, вказані в стандарті породи;

– забарвлення та типи шерсті, які не відповідають стандарту породи, наприклад:

                Американська Акіта, Сибірський Хаскі – довга шерсть

                Вельш Коргі Пемброк – довга шерсть

                Тайський та Родезійський Ріджбеки – дефекти або відсутність ріджу

                Німецький Дратхаар – повністю чорний

                Йоркширський Тер’єр, шнауцери, добермани, ротвейлери, пінчери – будь-які забарвлення, відмінні від вказаних у стандарті

                Німецька вівчарка – білий, голубий

                Російський Чорний Тер’єр – чорно-підпалий

                Такса – білі відмітина або повністю білий

Фландрський Був’є – коричневий, білий, перець з сіллю, усі розмиті забарвлення

Французький Бульдог, Англійський Бульдог – чорно-підпалий, голубий, голубо-палевий, мармуровий, довгошерстий

                Чихуахуа – мармурове забарвлення

                 Та ін.

         Цей перелік невичерпний, він може бути доповнений будь-якими забарвленнями та типами шерсті, відмінними від вказаних в стандарті.

         У цих випадках в метриці цуценяти та племінному пакеті обов’язково ставиться відмітка «Брак за забарвленням/типом шерсті».

          – Якщо неможливо точно визначити забарвлення (затемнене забарвлення, яке може перецвісти, неяскравий відтінок, незрозумілий колір підшерстку та ін), ставиться відмітка «Контроль забарвлення» і на момент обміну метрики на родовід власник собаки повинен надати опис собаки, зроблений суддею МКФ з цієї породи, який визначає забарвлення.

          – Якщо йдеться про дефекти зубів/прикусу, які можуть виправитися з віком, у метриці цуценяти та племінній карті ставиться відмітка «Контроль прикусу» і на момент обміну метрики на родовід власник собаки повинен надати опис собаки, зроблений суддею МКФ з цієї породи, який підтверджує цей дефект або його виправлення.

         – Крипторхізм або монорхізм – зважаючи на те, що з віком сіменники можуть опуститися, у випадку виявлення у цуценяти такого дефекту у метриці цуценяти та племінній карті ставиться відмітка «Контроль сіменників» і на момент обміну метрики на родовід власник собаки повинен надати опис собаки, зроблений суддею МКФ з цієї породи, який підтверджує цей дефект або його виправлення.

         – Якщо у метриці та/або племінному пакеті під час актирування приплоду поставлена відмітка «КОНТРОЛЬ…. будь-чого», при обміні метрики на родовід обов’язково необхідно додати акт огляду собаки експертом, який підтверджує виправлення або збереження вказаного дефекту.

В. За рішенням Племінної Комісії КСУ, якщо:

         – У дорослого собаки виявлені спадкові захворювання або підстави для дискваліфікації, які передаються у спадок.

         – Приплід народився від парування з дуже тісним інбридингом (інбридинг тісного ступеня: мати+син, батько+дочка) – усі цуценяти приплоду отримують родоводи із поміткою «Без права племінного розведення».

         – Один або обидва із батьків приплоду страждають тяжким спадковим захворюванням (affected) – усі цуценяти приплоду отримують родоводи із поміткою «Без права племінного розведення».

         – Батьки приплоду (обидва) є носіями тяжкого спадкового захворювання (carrier) – усі цуценяти приплоду отримують родоводи із поміткою «Без права племінного розведення».

         – Якщо парування, від якого отриманий цей приплід, була оформлена із порушеннями Племінного Положення КСУ – усі цуценяти приплоду отримують родоводи із поміткою «Без права племінного розведення» із подальшими обмеженнями для заводчика та/або його собак, наприклад:

        А. Відповідно до пункту 2.9.1 Племінного положення КСУ заборонене отримання трьох приплодів поспіль. Якщо все ж таки з якихось причин сталося порушення цього пункту положення, то після звернення до Племінної Комісії КСУ таке парування може бути зареєстроване, але усі цуценята приплоду отримують помітку «Без права племінного розведення» і наступне парування для сука-матері цього приплоду можливе тільки не менше, ніж через два роки.

         Б. Відповідно до пункту 2.2.1 Племінного положення КСУ заборонене парування сук раніше встановленого терміну. Якщо все ж таки з якихось причин сталося порушення цього пункту положення, то після звернення до Племінної Комісії КСУ таке парування може бути зареєстроване, але усі цуценята приплоду отримують помітку «Без права племінного розведення» і наступне парування для сука-матері цього приплоду можливе тільки не менше, ніж через два роки.

         В. Відповідно до пункту 2.7 Племінного положення КСУ заборонене парування сук, старше 8 років. Якщо все ж таки з якихось причин сталося порушення цього пункту положення, то після звернення до Племінної Комісії КСУ таке парування може бути зареєстроване, але усі цуценята приплоду отримують помітку «Без права племінного розведення».

         Г. Відповідно до пункту 2.9.2 Племінного положення КСУ загальна кількість приплодів однієї племінної суки не має перевищувати 6. Якщо все ж таки з якихось причин сталося порушення цього пункту положення, то після звернення до Племінної Комісії КСУ таке парування може бути зареєстроване, але усі цуценята приплоду отримують помітку «Без права племінного розведення».

       На сайті КСУ публікується перелік собак, на які за рішенням Племінної Комісії КСУ накладені санкції – тимчасове відсторонення або заборона на племінне використання. Співробітник осередку, який відповідає за оформлення племінної документації, зобов’язаний звірятися із цим списком. 

        У випадку допуску до племінного розведення таких собак осередком будуть застосовуватися санкції до цього осередку.

14. Для відправлення особистого звернення до Племінної Комісії КСУ заводчик повинен звернутися із заявою до місцевого осередку КСУ, у якому він/вона перебуває на обліку. Племінна комісія цього осередку після розгляду цієї заяви звертається із клопотанням до Племінної Комісії КСУ. Після розгляду цього клопотання рішення Племінної комісії КСУ направляється у осередок, який зобов’язаний довести це рішення до відома заводчика.

        15. Будь-які конфліктні ситуації приймаються на розгляд виключно за умови наявності письмової угоді між сторонами:

  • направлення на парування, 
  • угода оренди,
  • угода співвласності,
  • угода купівлі-продажу.

       Якщо така угода відсутня, конфліктуючі сторони повинні вирішувати цей конфлікт у судовому порядку.

                                                      ДОДАТОК № 1

       Для допуску до племінного розведення собак порід, перерахованих нижче, обов’язкова наявність таких ветеринарних та генетичних досліджень для обох батьків:

03 – Американський Стафорширський Тер’єр – Атаксія – NCL-A

03 – Мініатюрний Бультер’єр – PLL, LAD, LP

08 – Золотистий Ретривер – PRA-1, PRA-2,  prcd-pra, ICT

            Носія (carrier) одного із спадкових генетичних захворювань можна парувати виключно із партнером, чистим (clear) на це захворювання.

Перелік може бути доповнений.

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся за телефоном: 067 9418517 Тетяна Юріївна.